Vjačeslavs Domrovskis: Latvija ir valsts ar lielām finansēšanas vajadzībām un mazām iespējām

“Mēs esam valsts, ar lielām finansēšanas vajadzībām – platība, ceļu garums, cita valsts infrastruktūra, un zemām finansēšanas iespējam – mazs iedzīvotāju skaits un zems IKP uz iedzīvotāju”, šodien uzstājoties ikgadējā ceļu nozares konference norādīja ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.

Piemēram, Latvijas platība un valsts autoceļu garums ir ļoti līdzīgi kā Lietuvā, taču viņiem ir lielākas finansēšanas spējas, jo Lietuvā par 45% vairāk iedzīvotāju. Savukārt igauņiem ir par 20% mazāk valsts ceļu, un par 35% mazāk iedzīvotāju, toties IKP uz iedzīvotāju ir par 29% lielāks. Savukārt Īrijā ir līdzīga platība, bet četras reizes mazāk valsts ceļu, un divas reizes vairāk iedzīvotāju, kuri ir gandrīz četras reizes produktīvāki.

Šo iemeslu dēļ līdzīgas problēmas, kā ceļi, piedzīvo arī cita valsts infrastruktūra, paralēles var vilkt arī ar skolu tīklu, kas ir pārāk liels esošajam iedzīvotāju skaitam.

Viņš arī atzīmēja, ka pētījumi liecina, ka autotransporta infrastruktūra pozitīvi ietekmē ne tikai reģionu ekonomisko stāvokli, kuros atrodas šī infrastruktūra, bet arī šo reģionu kaimiņu apgabalus.

Jau ziņots, ka šodien notiek VAS “Latvijas Valsts ceļi” (LVC) rīkotā ceļu nozares ikgadējā konference, un šogad tās nosaukums ir “Attīstība sākas ar ceļu”. Konferencē uzstājas Satiksmes ministrs Uldis Augulis, LVC valdes priekšsēdētājs Jānis Lange, biedrības “Latvijas ceļu būvētājs” priekšsēdētājs Andris Bērziņš, ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.

Par aktualitātēm Lietuvas ceļu nozarē klāsta Lietuvas ceļu administrācijas vadītāja vietnieks Zigmantas Pervaneckas, Latvijas Riteņbraucēju apvienības valdes priekšsēdētājs Viesturs Silenieks stāsta par ceļiem, kuri ir domāti visiem lietotājiem, ne tikai automobiļiem, Valsts policijas pārstāvis Normunds Krapsis un Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers runā par drošību uz ceļiem. Konferencē uzstājas arī citi LVC eksperti un ceļu nozares speciālisti.

Konferences norisei var sekot līdzi tiešraidē portālā Delfi.lv.