LVC mājaslapā apkopoti ziemas apstākļos īpaši sarežģīti izbraucamie valsts autoceļu posmi

Ziemas apstākļos, kad sniegs un apledojums var apgrūtināt braukšanu, atsevišķos valsts autoceļu posmos autovadītājiem var rasties īpaši sarežģījumi, sevišķi gadījumos, ja automašīnas nav pienācīgi sagatavotas un aprīkotas braukšanai ziemas sezonā. VAS Latvijas Valsts ceļi (LVC) speciālisti ir apkopojuši šādus posmus, un informācija par tiem ir pieejama LVC mājaslapā.

Atzīmētie autoceļu posmi ir ar diezgan straujiem kāpumiem un kritumiem, līkumiem un pagriezieniem. Izbraucot šādus posmus, autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem un jāievēro drošas braukšanas principi. LVC mājaslapā ir pieejama arī karte ar braukšanas apstākļiem valsts galveno autoceļu tīklā, līdz ar to, plānojot braucienu, autovadītājiem ir iespēja ieskatīties šajā informācijā un atbilstoši sagatavoties.

Drošas braukšanas skolas speciālisti atgādina, ka vairumā gadījumu, kad automašīna ir sākusi slīdēt, par iemeslu ir bijusi nepareiza ātruma izvēle, pārāk straujas darbības ar stūri un/vai pedāļiem, vai visu šo darbību kopums. Tāpēc, lai pēc iespējas samazinātu automašīnas saslīdēšanas draudus, ir jāizvēlas konkrētā ceļa segumam un situācijai atbilstošs ātrums.

Lai ziemā uz ceļa justos droši, automašīna ir jāaprīko ar atbilstošām riepām. Riepas ir četri plaukstas lieluma kontakta laukumi starp automašīnu un ceļa segumu, kam ir jānodrošina saķere, tāpēc riepu izvēlei jāvelta liela uzmanība.

Ziemā riepas saķere ar brauktuvi ir daudzas reizes mazāka nekā vasarā. Ja vasarā pietika ar 10 m, braucot ar noteiktu ātrumu, tad ziemā tam nepieciešama krietni garāka distance. Tādēļ izvēloties drošāku distanci mēs radām sev vairāk laika korekcijām un darbībām, izvairoties no bīstamām situācijām uz ceļa.

Lai ziemā, uz slidena seguma, izvairītos no nepatīkamām situācijām un neprognozētas automašīnas uzvedības, visām darbībām ar automašīnas vadības svirām (stūri un pedāļiem), jābūt plūdenākām un mierīgākām. Nedrīkst veikt asas kustības ne ar stūri, ne strauji spiežot kādu no pedāļiem, taču, ja ir radusies ekstrēma situācija, tad reakcijai un kustībām jābūt ātrām un precīzām.

Pagājušajās brīvdienas sarežģījumi daudziem autovadītājiem bija radušies uz autoceļa P8, posmā no Turaidas līdz Cēsu ielai Siguldā. Šis posms ir diezgan stāvs un prasa no autovadītājiem labas braukšanas iemaņas arī tad, kad ir notikusi ceļa apstrāde ar pretslīdes materiāliem. Piemēram, pagājušajā svētdienā, 17. janvārī, šis posms tika kaisīts 11 reizes.