Atkušņa laikā, gaisa temperatūrai svārstoties, uz ceļiem iespējams melnais ledus

Visā Latvijā sācies atkusnis, arī tuvākajās dienās tiek prognozēta svārstīga gaisa temperatūra – naktī neliels sals, bet dienā virs nulles. Mainīgos laika apstākļos, kad gaisa temperatūra ir virs nulles, zemes un ceļa virsmas temperatūra joprojām var būt zemāka, tāpēc mitrums var pārvērsties ledū.

Autobraucējiem svarīgi atcerēties, ka ceļi apledo strauji un nevienmērīgi, īpaši tas attiecas uz praktiski neredzamo melno ledu, kas rodas, sasalstot ūdens kondensātam. Visbiežāk tas var veidoties uz tiltiem, ceļu pārvadiem, mežos, kā arī ūdenstilpņu tuvumā.

Īpaši uzmanīgi šajos laika apstākļos ir jābrauc pa grants ceļiem (sevišķi stāviem kāpumiem un pagriezienos), jo, nokūstot sniega kārtai, veidojas atkala un saķere ir kritiski zema.

Drošas Braukšana Skola atgādina! Ja, braucot pa ceļu, automašīnai sāk mirgot drošības sistēmu brīdinājumu indikācija, tas nozīmē, ka automašīnai ik pa brīdim pazūd saķere ar ceļa segumu. Tas pats notiek, ja bremzējot pieslēdzas ABS. Brīdinājumu indikācija ieslēgsies mašīnai ne tikai uzbraucot uz melnā ledus un sākot nedaudz slīdēt, bet arī akvaplanēšanas gadījumā − uzbraucot uz pakusuša slapja sniega sanesumiem. Šādos gadījumos ir jābūt īpaši uzmanīgiem un jāizvēlas drošs braukšanas ātrums, kas ļaus automašīnu kontrolēt. Ar stūri un pedāļiem jādarbojas ļoti uzmanīgi − nedrīkst strauji stūrēt un veikt asas darbības ar pedāļiem.

Sākoties ilgstošam atkusnim, var arī parādīties masveida bedres uz asfalta ceļa seguma un šķīdonis uz grants ceļiem.

Vides mitruma dēļ diennakts tumšajā laikā redzamība samazinās, autovadītāji ir aicināti pārliecināties, ka gaismas ir noregulētas, logu slotiņas funkcionē un logu šķidrums ir pietiekamā daudzumā.

Aicinām autovadītājus būt piesardzīgiem, it īpaši rīta un vakara stundās. Svarīgi izvēlēties laika apstākļiem atbilstošu braukšanas ātrumu un ievērot lielāku distanci līdz priekšā braucošajiem transportlīdzekļiem.

Par apgrūtinātiem braukšanas apstākļiem aicinām zvanīt uz Satiksmes informācijas centra bezmaksas diennakts tālruni 8000 5555.

LVC mājaslapā www.lvceli.lv ir iespējams sekot līdzi aktuālajiem braukšanas apstākļiem valsts galveno autoceļu tīklā, iegūt informāciju par ceļu ziemas uzturēšanas specifiku un prasībām, aplūkot ceļu monitoringa sistēmu rādījumus, tostarp attēlus no web-kamerām, uzzināt gaisa un seguma temperatūru, satiksmes plūsmas ātrumu konkrētā ceļu posmā.