Eksperts: jāsāk domāt par e-mobilitātes infrastruktūru arī uz valsts ceļiem

“Pasaule pieaug elektrotransporta īpatsvars, tāpēc arī Latvijai ir jāsāk domāt par e-mobilitātes infrastruktūru uz valsts ceļiem”, šodien notiekošajā ceļu nozares konferencē “Attīstība sākas ar ceļu” pauda projekta “E-mobilitātes veicināšana Latvijā klimata pārmaiņu novēršanai” eksperts Arturs Dombrovskis.

 Norvēģijā pagājušajā gadā 22,4% automašīnu tirgu veidoja elektrotransports. Arī citās valstīs – Nīderlandē, Islandē, Zviedrijā, Dānijā elektrotransportlīdzekļu skaits ir vērā ņemams, norādīja eksperts.

Latvijā patlaban ir reģistrēti 280 elektrotransportlīdzekļi. Lai šo transportlīdzekļu veidu padarītu pievilcīgāku, e-auto ir atbrīvoti no reģistrācijas un ekspluatācijas nodokļa, samazināts vieglo automobiļu nodoklis. Šie auto var izmantot sabiedriskā transporta joslas un no jūlija “Rīgas Satiksmes” stāvvietas izmantot bez maksas.

Pasaulē šajā jomā notiek nemitīga attīstība, un jau tagad ir iespējams runāt par to, ka nākotnē, lai veiktu e-transporta uzlādi, nebūs jāapstājas, tā vietā automašīna tiks uzlādēta, braucot pa speciālu joslu.

Latvijā pašreiz ir 26 uzlādes punkti, no kuriem ātrās uzlādes ir 6. Tiek īstenota nacionālā līmeņa uzlādes tīkla izveide (1.kārta tiks īstenota līdz 2018. gadam) – 55 ātrās uzlādes punkt9i uz TEN-T ceļiem ar aptuveni 30 km distanci.

Autotransports, kā zināms, ir vainojams pie liela CO2 izmešu daudzuma, atkarības no fosilās degvielas un rada lielu troksni pilsētvidē, kamēr e-transports bez visa jau pieminētā ir ar lielāku energoefektivitāti.

Jau ziņots, ka šodien notiek VAS “Latvijas Valsts ceļi” (LVC) rīkotā ceļu nozares ikgadējā konference, un šogad tās nosaukums ir “Attīstība sākas ar ceļu”. Konferencē uzstājas Satiksmes ministrs Uldis Augulis, LVC valdes priekšsēdētājs Jānis Lange, biedrības “Latvijas ceļu būvētājs” priekšsēdētājs Andris Bērziņš, ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.

Par aktualitātēm Lietuvas ceļu nozarē klāsta Lietuvas ceļu administrācijas vadītāja vietnieks Zigmantas Pervaneckas, Latvijas Riteņbraucēju apvienības valdes priekšsēdētājs Viesturs Silenieks stāsta par ceļiem, kuri ir domāti visiem lietotājiem, ne tikai automobiļiem, Valsts policijas pārstāvis Normunds Krapsis un Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers runā par drošību uz ceļiem. Konferencē uzstājas arī citi LVC eksperti un ceļu nozares speciālisti.

Konferences norisei var sekot līdzi tiešraidē portālā Delfi.lv.