Daudzviet Latvijā uz grants ceļiem iestājies šķīdonis

Sakarā ar grants autoceļiem nelabvēlīgiem laika apstākļiem – lietu un atkusni, daudzviet Latvijā uz grants autoceļiem ir iestājies šķīdonis. Mainīgo laika apstākļu ietekmē tie var arī apledot.

Pēdējos gados ziema Latvijā kļūst arvien nepastāvīgāka, tāpēc arī gada aukstākajos mēnešos daudzviet iestājies šķīdonis, bet citviet – ceļi apledo. Lai šķīdoņa laikā novērstu grants ceļu sabrukumu, tiek ieviesti autotransporta masas ierobežojumi, liedzot pa tiem pārvietoties transportam, kas smagāks par 10 tonnām. Šādi ierobežojumi tiek ieviesti uz laiku, līdz laika apstākļi uzlabojas.

Patlaban ierobežojumi ir ieviesti 73 grants autoceļu posmos. Masas ierobežojumi mēdz būt arī pastāvīgi – darbojas visu gadu – pašlaik tie noteikti 96 grants autoceļu posmos.

Īslaicīgie transporta masas ierobežojumi sakarā ar šķīdoni tiek ieviesti un atcelti pēc katra konkrētā ceļa faktiskā stāvokļa un iespējamo bojājumu izvērtēšanas. Aktuālā informācija par ieviestajiem ierobežojumiem ir ievietota VAS „Latvijas Valsts ceļi” (LVC) mājaslapā, to var arī noskaidrot, zvanot pa diennakts bezmaksas informatīvo tālruni 80005555.

Šķīdonis uz grants ceļiem parasti iestājas pavasarī un rudenī, kā arī mainīgos laika apstākļos ziemā, kad, sniegam un ledum kūstot, kā arī ilgstošu lietavu rezultātā uz ceļiem nonāk liels ūdens daudzums. Ceļa pamatnei pārmitrinoties, grants seguma ceļu nestspēja būtiski samazinās. Pagaidu satiksmes ierobežojumus īsteno arī citās valstīs ar līdzīgiem klimatiskajiem apstākļiem.

Uzlabot grants autoceļu stāvokli, veicot uzturēšanas darbus, ir iespējams tikai tad, kad laika apstākļi normalizējas, un grants segums apžūst. Pretējā gadījumā smagā uzturēšanas tehnika, uzbraucot uz autoceļa, kas ir zaudējis nestspēju, var vēl vairāk to sabojāt un padarīt pavisam neizbraucamu.

Pa visiem autoceļiem (arī sliktā stāvoklī esošajiem grants ceļu posmiem) bez ierobežojuma atļauts pārvietoties operatīvajiem transportlīdzekļiem un CSDD reģistrētajiem „svaigpiena transportlīdzekļiem”, veicot pārvadājumus ar ceļa īpašnieku saskaņotā maršrutā.

Ierobežojumi šķīdoņa laikā katru gadu tiek ieviesti visos valsts reģionos – kopumā uz aptuveni 10 000 km valsts autoceļu ar grants un stipri nolietotajiem asfaltbetona segumiem, uzstādot aizlieguma ceļa zīmes (lielākoties ar ierobežojumu 10 tonnas). Ar savā pārziņā esošajiem ceļu tīkliem līdzīgi rīkojas arī pašvaldības.

Par apgrūtinātiem braukšanas apstākļiem un šķīdoni uz valsts ceļiem lūgums informēt LVC Satiksmes informācijas centru pa bezmaksas diennakts tālruni 8000 5555, uz e-pastu: sic@lvceli.lv vai LVC Twitter un Facebook kontos.