Ziema ir klāt! LVC un Drošas braukšanas skolas ieteikumi autovadītājiem ziemā

Iestājoties valsts autoceļu ziemas uzturēšanas sezonai, atgādinām par drošas braukšanas principiem, kuri vasaras laikā ir piemirsušies, un arī būtiskāko, kas par ceļa segumu jāatceras ziemā un mainīgajos laika apstākļos.

Vairumā gadījumu, kad automašīnas ir sākušas slīdēt, iemesls tam bijusi nepareiza ātruma izvēle, pārāk straujas darbības ar stūri un/vai pedāļiem, vai visu šo darbību kopums.

Lai pēc iespējas samazinātu automašīnas saslīdēšanas draudus, ir jāizvēlas ceļa segumam un situācijai atbilstošs ātrums!

Riepas saskarsmes laukums ar ceļa segumu ir plaukstas platumā, un tām ir jānodrošina saķere, tāpēc riepu izvēlei jāvelta liela uzmanība.

Lai ziemā uz ceļa justos droši, automašīna ir jāaprīko ar atbilstošām riepām!

Vasaras riepas ir paredzētas lietošanai pie gaisa temperatūras kas nav zemāka par +5 grādiem. Aukstākā laikā vasaras riepu gumija kļūst cietāka, un tā vairs nevar pilnvērtīgi nodrošināt pietiekamu saķeri ar ceļu. Ja nav iespējams iegādāties jaunas visas četras riepas, tad labākās riepas, neatkarīgi no automašīnas piedziņas, labāk likt uz aizmugurējās ass, taču jāatceras, ka protektora dziļuma atšķirība jebkurā gadījumā nedrīkst būt liela!

Atcerieties nomainīt ziemas riepas un labāk dariet to jau iestājoties mainīgiem laika apstākļiem, negaidot 1. decembri! Ieteicams mainīt visas četras riepas vienlaicīgi!

Autovadītājs pasauli redz caur priekšējo stiklu.

Gatavojoties ziemai, savlaicīgi jānomaina logu mazgāšanas šķidrums uz neaizsalstošo un jāpārliecinās par logu slotiņu kvalitāti!

 Redzamība uz ceļa ir atkarīga arī no automašīnas gaismām. Ja automašīnas gaismas būs noregulētas pārāk zemu, tad tās izgaismos pārāk mazu laukumu, ja tās būs noregulētas par augstu, tad tās apžilbinās pretī braucošos autovadītājus.

Pārbaudiet vai automašīnas gaismas ir pareizi noregulētas! Tumšajā gada laikā tas ir īpaši svarīgi!

Ja sakrīt vairāki faktori – slidens ceļš, neatbilstošas vai nolietotas riepas, netīrs vējstikls un nenoregulētas gaismas, izvairīties no bīstamām situācijām uz ceļa būs daudz grūtāk.

Pārbaudiet savas mašīnas tehnisko stāvokli un gatavību ziemas sezonai!

Ziemā riepas saķere ar brauktuvi ir daudzreiz mazāka, nekā vasarā. Ja vasarā pietika ar 10 m, lai noteiktā ātrumā nobremzētu, tad ziemā tam būs nepieciešama līdz pat 10 reizēm garāka distance. Ziemas laikā, un īpaši uz slidena seguma visām darbībām ar automašīnas stūri un pedāļiem jābūt plūdenākām un mierīgākām.

Izvēlieties lielāku distanci, lai izvairītos no bīstamām situācijām uz ceļa! Neveiciet asas kustības ar stūri, nespiediet strauji pedāļus!

Atgādinām:

·      No rītiem un vakaros uz ceļiem var būt apledojums. Gaisa tº ir svārstīga, tāpēc braukšanas apstākļi var mainīties strauji.

·      Ziemā jābrauc atbilstoši apstākļiem, laiks jāplāno ar rezervi.

·      Sniegs vai atkala ziemā nav nekas neparasts!

·      Apledojums īpaši var veidoties uz tiltiem un ceļu pārvadiem, kā arī netālu no jūras, ezera vai upes.

·      Braukšanas ātrums jāpielāgo braukšanas apstākļiem, automašīnas tehniskajam stāvoklim, autovadītāja pieredzei un prasmēm.

·      Visaktīvākā satiksme ir tumšajās rīta un vakara stundās, kad ceļš var nebūt pietiekami labi pārskatāms.

·      Ceļi apledo strauji un nevienmērīgi. Īpaši tas attiecas uz praktiski neredzamo melno ledu, kas veidojas, sasalstot ūdens kondensātam.

·      Par apgrūtinātiem braukšanas apstākļiem aicinām zvanīt uz LVC Satiksmes informācijas centra bezmaksas diennakts tālruni 8000 5555.

Sagatavoja VAS Latvijas Valsts ceļi un Drošas braukšanas skola